Harapási reflex, tónusos harapás
Amint a kanál a gyerek szájába kerül, azonnal ráharap, és azt sokszor nagyon nehezen engedi el. Ezt a rágóizom erős, hosszan tartó megfeszülése okozza. Ez az izom összehúzódik, mire az állkapocs szorosan összezár. Ha ilyenkor ki akarjuk húzni a szájából azt, amire ráharapott, még erősebben fogja harapni. A tónusos harapás általában a gyermek túlérzékenységére utal. A harapási reflexet kiválthatja hideg, kemény anyag. Kiváltódását fokozhatják az érzelmek. Ha a gyermek megharapja a nyelvét, száját vagy belülről az arcát, kialakulhat benne félelem az evéssel kapcsolatban. Előfordulhat, hogy a saját ujját, kezét harapja meg játék közben.
Javaslatok:
- Olyan etetési testhelyzet kell találni, amely a reflex kiváltódását megakadályozza.
- Az eltérő izomtónus kezelése (gyógytorna, manuálterápia)
- A fej- és törzskontroll javítása (mozgásterápia részeként)
- Műanyag, szilikon kanál használata (nem kemény, így ráharapásnál nem okoz a gyermeknek plusz fájdalmat)
- Ha a gyerek ráharapott valamire, nem szabad kirángatni a szájából. Meg kell várni, míg izmai ellazulnak és csak ez után lehet kihúzni a szájából azt.
- A rágás fejlesztése
- Az érzékenység kezelése
A harapási reflex vagy tónusos harapást nem szabad összekeverni a csecsemőknél megfigyelhető ún. fázisos harapással. A fázisos harapásnál a gyermek a száját ritmusosan nyitja-zárja, amikor az ínyét valamilyen inger éri. 6 hónapos korig ez természetes jelenség, a későbbi életkorban arra utal, hogy az állkapocs nem elég stabil.